Blog

06.04

Problemy z wejściem do wanny - jak im zaradzić?

Problemy z wejściem do wanny - jak im zaradzić?

Nawet dla wyjątkowo sprawnych fizycznie seniorów wejście do wanny kąpielowej może stanowić spore wyzwanie – wysokość większości wanien wynosi około 60 centymetrów. Będąc w sile wieku większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że ulubiona wanna kąpielowa kiedyś może stać się problematyczna w użytkowaniu.

Problematyczność wchodzenia do wanny i wychodzenia z niej pozostawałaby jedynie dyskomfortem, gdyby nie fakt, że w istocie stanowi realne zagrożenie dla zdrowia, a niekiedy nawet życia, naszych najbliższych. Dlatego warto zadbać nie tylko o komfort, ale i o bezpieczeństwo naszych rodziców i dziadków.

Coraz więcej klientów firmy Łazienka bez barier myśli także o swojej przyszłości i wymienia stare wanny na modele posiadające drzwiczki i bardzo niski próg wejścia. Niejednokrotnie motywowani przykrymi doświadczeniami swoich rodziców decydują się na rozwiązanie, które nie wymaga przeprowadzania uciążliwego remontu, a także stanowi kompromis między ich aktualnymi oraz przyszłymi oczekiwaniami. Dzięki wannie z drzwiami mogą korzystać z rozkoszy kąpieli, jak i szybkiego natrysku (po zamontowaniu parawanu nawannowego). W przyszłości, dzięki oddzielnemu siedzisku bez obaw będą mogli korzystać z wanny w pozycji siedzącej.

Jednak drogą do rozwiązania problemów z wchodzeniem do wanny kąpielowej może być także odpowiednie wyposażenie łazienki dla seniora w odpowiednie, dobrane według potrzeb, pomoce łazienkowe, które pozwolą wyeliminować kluczowe bariery i problemy. Podstawowe z nich to:

 

1.Wysokość wanny – klasyczna wanna wymaga wysokiego zadarcia nogi, co dla osób starszych, a w szczególności borykających się ze schorzeniami bioder, może być bardzo wymagające i bolesne. 

2.Kucanie i wstawanie – obie te czynności bardzo mocno angażują kolana przez co dla wielu seniorów mogą być problematyczne. Z kolei korzystanie z wanny na stojąco jest zupełnie niepraktyczne i męczące.

3.Brak stabilizacji podczas wchodzenia do wanny i wychodzenia z niej – przez brak punktu podparcia lub pewnego chwytu może nastąpić nagła utrata równowagi i upadek. Niestabilna postawa może być źródłem lęku i niepotrzebnego stresu.

4.Śliska powierzchnia dna wanny  - pod wpływem wody oraz środków myjących powierzchnia dna wanny staje się bardzo śliska i może doprowadzić do poślizgnięcia. 

5.Mokra i śliska podłoga – podłoga w pobliżu wanny zazwyczaj zostaje zachlapana wodą, w wyniku czego, podobnie jak sama wanna, staje się śliska. Takie połączenie stanowi spore zagrożenie dla osoby wychodzącej z wanny.

 

 

Aby ułatwić osobie starszej wchodzenie do wanny wystarczy zatem odpowiednio wyposażyć łazienkę. Wysokość wanny to podstawowa bariera, z którą musi zmierzyć się niemalże każdy senior. Aby rozwiązać problem wysokości należy po prostu ją zmniejszyć, nie zapominając przy tym o konieczności zapewnienia odpowiedniej asekuracji podczas wchodzenia. 

 

Najprostszym rozwiązaniem jest dostawienie do wanny odpowiedniej wysokości schodka, po którym osoba starsza będzie mogła wejść do środka. Atestowany schodek zapewni stabilność, a gumowe nóżki uniemożliwią jego przesuwanie się w trakcie wchodzenia. Jednak aby rozwiązanie to było bardziej praktyczne, warto połączyć je z dodatkowym uchwytem, który zapewni asekurację i podparcie. Uchwyt może być przymocowany bezpośrednio do wanny, jak i do ściany – czy to na stałe, czy za pomocą przyssawek. Rozwiązują one problem braku asekuracji i trudności z utrzymaniem równowagi.

Schodek do wanny

 

Istnieją także schodki połączone na stałe z poręczą. Wyjątkowym rozwiązaniem, będącym połączeniem stopnia oraz uchwyt, jest specjalny zestaw ułatwiający wchodzenie do wanny osobom starszym. Stopień i uchwyt stanowią tutaj całość, dzięki czemu cała konstrukcja jest stabilniejsza i bezpieczniejsza. Uchwyt może być zamontowany zarówno po lewej, jak i prawej stronie schodka. 

 

Dla większości osób starszych pozycją optymalną do codziennych zabiegów higienicznych jest pozycja siedząca. Leżenie w wannie, podobnie jak kucanie, nie jest zbyt wygodnym rozwiązaniem z uwagi na spore trudności ze wstawaniem i nadmierne obciążenie stawów kolanowych. Osiągnięcie preferowanej i najwygodniejszej pozycji umożliwia siedzisko dowannowe, z oparciem lub bez. Najlepsze modele posiadają wycięcia higieniczne oraz gumowe nakładki ograniczające przemieszczanie się siedziska po wannie. Zamontowanie na ścianie uchwytu kątowego pomoże osobie starszej usiąść i wstać. 

Śliskie powierzchnie w łazience są szczególnie niebezpieczne – poślizgnięcie i upadek mogą skutkować wieloma negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Osoba starsza wychodząca z wanny jest na nie narażona podwójnie – z jednej strony śliskie dno wanny, z drugiej zaś śliska podłoga mogą spowodować nagłą utratę równowagi, dlatego tak ważne jest wyposażenie łazienki dla seniora w maty antypoślizgowe, które można włożyć zarówno do wanny, jak i na podłogę obok niej.

Łazienka dla osoby starszej nie musi być miejscem nieprzyjaznym, a codzienna higiena nie musi kojarzyć się z przykrym obowiązkiem. Aby znacznie pomóc osobie starszej w korzystaniu z wanny wystarczy kilka dodatków łazienkowych. W dłuższej perspektywie czasu warto jednak rozważyć wymianę starej wanny na wannę z drzwiczkami.

Wstecz