Blog

20.07

Niska wanna dla seniora.

Niska wanna dla seniora.

W dobie starzejącego się społeczeństwa pojawia się coraz więcej osób rozwiązań łazienkowych stworzonych z myślą o potrzebach seniorów. Powszechny dostęp do Internetu pozwala wybierać spośród szerokiego wachlarza produktów, a podjęcie decyzji stanowi spore wyzwanie. 

 

Seniorzy oraz ich dzieci często szukają rozwiązania, które pozwoli pozbyć się z łazienki starej wanny, której użytkowanie stało się problematyczne. Coraz bardziej pożądanym produktem staje się niska wanna dla seniora, która pozwala podnieść komfort i bezpieczeństwo jej użytkownika. Przeglądając strony internetowe z wyposażeniem łazienek można natrafić na modele, które, mogłoby się wydawać, stanowią optymalne rozwiązanie dla osoby starszej – czyli wanny niższe od standardowych.

 

Recepta wydaje się być prosta. Wanna dla seniora powinna być niska oraz płytka, co ułatwi wchodzenie, jak i wychodzenie z niej. Często bowiem wanna o standardowej wysokości około 60cm stanowi kluczową barierę dla osób, którym wysokie podnoszenie nóg sprawia kłopoty. Dobrze byłoby również, gdyby wanna dla osoby starszej posiadała siedzisko – korzystanie z kąpieli w pozycji siedzącej jest rozwiązaniem preferowanym przez tę grupę osób. Dodatkowym atutem są uchwyty montowane na rantach wanny, które ułatwiają wstawanie z pozycji siedzącej lub poruszanie się po niej.

 

Niska wanna dla seniora.

 

Warto przyjrzeć się praktycznym aspektom takiego rozwiązania. Niskie wanny dla seniorów są najczęściej zaledwie kilka centymetrów niższe w porównaniu do ich klasycznych odpowiedników. Różnica, choć niewielka, na pewno w jakimś stopniu pomaga zmniejszyć trudności z wchodzeniem do wanny, szczególnie w połączeniu z jej wyżej położonym dnem. Jednak mniejsza głębokość oznacza także, że kąpiel w niej nie będzie tak przyjemna, jak w wannie głębszej. 

 

Wiele osób preferuje natrysk w pozycji siedzącej, dlatego poszukuje wanny z siedziskiem. Na rynku znajdziemy również niskie wanny dla seniorów, które posiadają zintegrowane siedzisko. Należy pamiętać, że z uwagi na ich konstrukcję, siedzisko jest osadzone bardzo nisko. Tymczasem wystarczy zapoznać się z wytycznymi projektowania łazienek dla osób starszych i niepełnosprawnych, aby dowiedzieć się, że optymalna wysokość siedziska to około 45 centymetrów – jest to wysokość, z której osobom starszym najłatwiej jest wstać.

 

Oczywiście wstawanie można ułatwić, mocując dodatkowe uchwyty na wannie – te jednak znacznie praktyczniej jest zamontować na ścianie, minimum 10 centymetrów nad rantem wanny. Montaż uchwytów naściennych jest znacznie solidniejszy, a dodatkowo pozwala na chwyt ułatwiający wstawanie. Szeroki wybór uchwytów pozwala na stworzenie konfiguracji, która będzie wspierała osobę starszą w wielu innych czynnościach podczas korzystania z wanny.

 

 

 

Wanna dla seniora - wanna z drzwiczkami.


Doskonałą alternatywą dla niskiej wanny jest wanna z otwieranymi drzwiczkami. Próg takiej wanny ma około 20cm, dzięki czemu wchodzenie do niej jest bajecznie proste, nawet dla osób o znacznie obniżonej sprawności ruchowej. 

 

Wanna z drzwiami jest przy tym całkowicie szczelna i zachowuje tradycyjną głębokość, która pozwala korzystać z uroków długich kąpieli np. leczniczych kąpieli solankowych lub ziołowych. Antypoślizgowa powierzchnia dna podnosi również bezpieczeństwo użytkownika w trakcie poruszania się po wannie.

 

Niska wanna dla seniora

 

 

Dodatkowo można do niej włożyć siedzisko, które pozwoli korzystanie z kąpieli lub natrysku w pozycji siedzącej. Wysokość osadzenia siedziska (ponad 30cm) sprawia, że wstawanie jest (szczególnie przy zastosowaniu dodatkowych uchwytów) znacznie wygodniejsze. W przypadku wanny z zintegrowanym siedziskiem, jak np. ODA lub TULIP, jest ono osadzone na zalecanej wysokości 45cm, zatem wstaje się z niego, jak ze zwykłego krzesła.

Siedzisko do wanny dla seniora

 

 

Wanna z drzwiami to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą uniknąć przeprowadzania uciążliwego, kilkudniowego remontu. Jej konstrukcja pozwala na błyskawiczną zamianę dotychczas posiadanej wanny. Rozwiązuje one najważniejsze problemy osób starszych, zapewniając przy tym komfort i bezpieczeństwo podczas kąpieli. Zalety wanien z drzwiczkami oraz korzyści płynące z ich użytkowania docenili klienci z całej Polski oraz Europy.

 


Niska wanna dla osoby starszej

Wstecz