Blog

20.08

Kąpiele lecznicze dla seniorów - domowe SPA we własnej wannie. Cz.3 - Kąpiele borowinowe

Kąpiele lecznicze dla seniorów - domowe SPA we własnej wannie. Cz.3 - Kąpiele borowinowe

W domowych warunkach możemy także przygotować kąpiel borowinową, która pomoże zregenerować naskórek, przyniesie ulgę w stanach zapalnych tkanek miękkich (schorzenia mięśni), kości i stawów, a także w chorobach reumatycznych. Bogactwo składników borowiny sprawia, że pozytywnie wpływa ona na cały organizm, także na skórę. Wykazuje działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze oraz regeneracyjne.

Zabiegi z wykorzystaniem borowiny wykonuje się w polskich uzdrowiskach od ponad stu lat. Bez problemu można robić je także w zaciszu domowej łazienki. W sanatoriach i uzdrowiskach stosuje się borowinę w postaci torfowego mułu, co podnosi jej skuteczność i efektywność. Z pełnej kąpieli mogą korzystać tylko osoby, które nie mają problemów z krążeniem, ponieważ jest ona obciążająca dla organizmu. Znacznie lżejsze są półkąpiele i okłady borowinowe. 


Wskazania i przeciwskazania.

Wskazania do kąpieli borowinowych to między innymi: lekkie stany zapalne narządów ruchu (mięśnie, kości, stawy), choroby reumatyczne, zespoły bólowe, obrzęki po urazach, rwa kulszowa, niedowłady, miażdżycowe zwężenie naczyń.

Przeciwskazania do kąpieli borowinowych to między innymi: ostre stany zapalne, żylaki, wrzody, niewydolność krążenia, choroba wieńcowa, stany po zawale, zaawansowana miażdżyca, niewydolność oddechowa, nadczynność tarczycy, choroby nowotworowe.

 

Jak przygotować kąpiel borowinową w domu?

Przed zastosowaniem kąpieli borowinowej w domu, warto skonsultować się z lekarzem.

W warunkach domowych korzysta się z rozpuszczalnej kostki borowinowej, którą można nabyć np. w aptece. Ważne jest także odpowiednie nawodnienie – wskazane jest spożycie dużej ilości wody mineralnej, ponieważ kąpiel borowinowa ma silne właściwości rozgrzewające. 

Dostępne są także specjalne ekstrakty z torfu. Stosowanie takiego środka jest bardzo proste – wystarczy dodać określoną ilość preparatu do gorącej wody.

Pierwsza kąpiel powinna trwać około 10-15 minut, a następne maksymalnie do 25 minut. Po skończonym zabiegu należy odpoczywać w pozycji leżącej przez około pół godziny. Temperatura odpowiednia dla odpoczynku po kąpieli to około 22 stopni.

Oprócz kąpieli, z nagrzanych płatów torfu można wykonywać borowinowe okłady. Kostkę torfową umieszcza się w folii, nagrzewa w wodzie, a następnie ( po zdjęciu folii ) przykłada do chorego miejsca i przykrywa folią, ręcznikiem i kocem. Kompres trzymamy przez 30 minut, zabieg wykonujemy 10 dni z rzędu. W przypadku świeżych urazów i ostrych stanów zapalnych, okłady robi się na zimno. Można je także wykonywać za pomocą pasty borowinowej.

Borowina występuje także w postaci soli borowinowej, którą można wykorzystywać do moczeniu stóp oraz kąpieli. Wykazuje ona działanie nawilżające, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Pomaga w łagodzeniu bólów i spowalnia starzenie.

 

 

 


Wstecz