Blog

22.05

Jaką wannę z drzwiami wybrać? Praktyczne porady i wskazówki.

Jaką wannę z drzwiami wybrać? Praktyczne porady i wskazówki.

Jaką wannę z drzwiczkami wybrać? Dla wielu osób odpowiedź na to pytanie stanowi nie lada wyzwanie. Wybór odpowiedniego modelu nie może być pochopną decyzją. Jakie cechy powinna mieć wanna z drzwiami? Na jaką wannę się zdecydować? Te pytanie zadaje sobie każdy kupujący, a stawka jest wysoka – jej zakup to przecież inwestycja na wiele lat, dlatego musi być dobrze przemyślana, a finalny użytkownik zadowolony.


Obecnie większość z nas, zanim dokona wyboru, starannie przegląda strony internetowe, prosi o poradę znajomych i porównuje oferty. Proces poszukiwań i wyboru jest szczególnie ważny w przypadku wyposażenia, które ma rozwiązywać ważne problemy, zapewniać wysoki komfort, a także niezawodność przez wiele lat. W przypadku zakupu wanny z drzwiami cena absolutnie nie powinna być jedynym lub kluczowym kryterium wyboru. 

 

Inwestycja na lata.

 

Wanna otwierana to zakup na lata, dlatego zdecydowanie należy wystrzegać się niewiadomego pochodzenia wanien w podejrzanie niskich cenach. W przypadku jakichkolwiek problemów naprawa może być znacznie utrudniona lub niemożliwa. Może się zdarzyć, że zdobycie części zamiennych może się przedłużać, a nikt nie chciałby przecież zostać pozbawionym możliwości higieny przez długi okres czasu.

 

Zanim podejmiemy decyzję o zakupie konkretnej wanny z drzwiami, warto dowiedzieć się z jakich surowców wyprodukowano dany model, jaka jest żywotność poszczególnych elementów i okres gwarancji. Wpływ na bezpieczeństwo produktu ma również stosowanie najwyższej jakości, bezpiecznych dla zdrowia materiałów, co potwierdza atest bezpieczeństwa wydawany przez Państwowy Zakład Higieny. Kupując wannę z atestem macie Państwo pewność, że w trakcie kąpieli do wody nie przenikają żadne szkodliwe dla zdrowia substancje.

 

Wanna z drzwiczkami z atestem bezpieczeństwa.

10 lat gwarancji wannę z drzwiami.

 

Kupujący powinien również sprawdzić co wchodzi w skład zestawu, innymi słowy, czy kupuje on wannę kompletną i gotową do montażu. Dodatkowym atutem będą np. akcesoria do pielęgnacji wanny. Jeżeli w zestawie są obudowy, powinny one posiadać możliwość szybkiego zdjęcia, aby w razie potrzeby dostać się do zapchanego syfonu.

 

Innym atutem będą referencje i rekomendacje - warto sprawdzić, czy wanny danego producenta posiadają pozytywne opinie wydane przez użytkowników instytucjonalnych - sanatoria, domy pomocy, ośrodki opiekuńcze. Warto pamiętać, że w takich miejscach wanny są używane codziennie i wielokrotnie, zatem fakt, że są one wykorzystywane i rekomendowane bardzo dobrze świadczy o ich jakości, trwałości i niezawodności. Warto poznać również opinie klientów.

 

 

Jaką wannę wybrać?

 

Na pytanie o to, jaką wannę z drzwiami wybrać, najlepsza odpowiedź brzmi: taką, która w najwyższym stopniu będzie odpowiadać potrzebom użytkownika. Zatem najważniejsza jest jej funkcjonalność i przemyślane rozwiązania, które pozwolą na wygodne i bezpieczne użytkowanie. Nie ma wanny, która byłaby idealna dla każdego. Szukając odpowiedniej wanny z drzwiami należy odpowiedzieć sobie na kilku pytań:

 

  • Ile miejsca na wannę mam w swojej łazience?

  • Kto będzie korzystał z wanny?

  • Jakie wyposażenie łazienki znajduje się w pobliżu wanny i może ewentualnie przeszkadzać?

  • Czy użytkownik wanny ma problemy ze wstawaniem z pozycji siedzącej?

  • Czy użytkownik preferuje kąpiel w pozycji leżącej, czy siedzącej?

  • Czy potrzebna jest pomoc drugiej osoby podczas kąpieli?

  

Do wanny z drzwiami można włożyć siedzisko.

 

Istotne detale.

 

Duży wpływ na funkcjonalność mają detale, które mogą ułatwiać lub w niektórych przypadkach utrudniać korzystanie z wanny konkretnej osobie. Warto zwrócić uwagę na to, aby wanna z drzwiami posiadała antypoślizgową powierzchnię dna, która podnosi bezpieczeństwo i pozwala zapobiegać poślizgnięciom. Nie mniej ważne jest umiejscowienie mechanizmu zamykającego drzwiczki – należy ocenić, czy praktyczniejsza dla osoby korzystającej z wanny będzie dźwignia umieszczona w środku, czy na zewnątrz wanny. Dodatkowym szczegółem ułatwiającym codzienne użytkowanie może być uchwyt znajdujący się na drzwiach, który pozwala szybciej i wygodniej je obsługiwać.

 

Zamknięcie wewnątrz wanny/

 

Szukając wanny z siedziskiem lub możliwością jego montażu należy bezwzględnie zwrócić uwagę na wysokość osadzenia siedziska. Optymalna wysokość wynosi około 45cm i odpowiada ona wysokości tradycyjnego krzesła. Dzięki temu wstawanie nie sprawia dodatkowych trudności. Jeżeli decydujesz się na zakup wanny typu leżącego, za to z możliwością włożenia osobnego siedziska, dowiedz się jakie modele proponuje sprzedawca i czy odpowiadają one potrzebom użytkownika pod względem wysokości, dodatkowego oparcia, czy wycięcia higienicznego. Wanna typu leżącego może być bardziej uniwersalna i umożliwiać również prysznic w pozycji stojącej, co ma szczególne znaczenie w przypadku domów wielopokoleniowych. Wszystkie powyższe szczegóły wbrew pozorom mają bardzo duży wpływ na satysfakcję z zakupu. 

 

Antypoślizgowa powierzchnia dna.

 

Wybierając wannę z drzwiami należy również zwrócić uwagę na to, w którą stronę otwierają się drzwi. Modele z drzwiami otwieranymi do wewnątrz pozwalają zaoszczędzić miejsce w łazience i nie kolidują z jej pozostałym wyposażeniem. Częstokroć modele z drzwiczkami otwieranymi na zewnątrz posiadają znacznie szersze wejście, niż wanny z drzwiami otwieranymi do środka. 

Wanna z siedziskiem czy bez?

 

Naszym zdaniem w wannie powinien znaleźć się również otwór przelewowy, który zapobiega zalaniu łazienki w przypadku, gdyby użytkownik zapomniał o zakręceniu wody. Przelew pozwala również na montaż korka automatycznego (obsługiwanego ręką), który dla osób starszych jest znacznie bardziej praktyczny i łatwy w obsłudze niż korki typu click-clack albo klasyczne, gumowe korki wciskane w otwór odpływowy.

Drzwi otwierane do wewnątrz pozwalają oszczędzać miejsce w łazience.

 

Estetyka i funkcjonalność.

 

Nie da się ukryć, że każdy chciałby aby jego łazienka była nie tylko funkcjonalna, ale i cieszyła oko. Klienci firmy Łazienka bez barier coraz częściej poszukują wanien kolorowych lub dwukolorowych, aby tworzyć w swoich łazienkach piękne aranżacje. Warto zwrócić uwagę, czy istnieje możliwość wykonania wanny lub obudowy w innym kolorze i jaka jest wysokość ewentualnej dopłaty.

 

Wanna dwukolorowa to ozdoba łazienki.

 

A zatem...

 

Na pytanie „jaką wannę z drzwiami wybrać” należy odpowiedzieć: adekwatną do potrzeb użytkownika. Warto zdecydować się na produkt bezpieczny i atestowany. Wykorzystanie najwyższej jakości surowców, choć nie pozostaje bez wpływu na cenę, gwarantuje wieloletnie zadowolenie i satysfakcję. Przemyślenie i określenie swoich potrzeb, a także zwrócenie uwagi na niekiedy pozornie nieistotne detale to klucz do wyboru wanny idealnej dla Państwa. 

 

Należy również pamiętać, że będąc seniorem, a do tego posiadaczem lokalnej Karty Seniora, można skorzystać z atrakcyjnych rabatów na zakup wanny z drzwiczkami oraz akcesoriów. O szczegóły warto spytać sprzedawcę.

 

Honorujemy Karty Seniora.

Wstecz