(function(w,d,s,l,i){w[l]=w[l]||[];w[l].push({'gtm.start': new Date().getTime(),event:'gtm.js'});var f=d.getElementsByTagName(s)[0], j=d.createElement(s),dl=l!='dataLayer'?'&l='+l:'';j.defer=true;j.src= 'https://www.googletagmanager.com/gtm.js?id='+i+dl;f.parentNode.insertBefore(j,f); })(window,document,'script','dataLayer','GTM-M6VNB3S');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-90851268-1');

Umywalki

Filtrowanie   Sortowanie  

Aktywne filtry

Marka
Cena
  • 399,00 zł - 950,00 zł

Szerokość (mm)
Długość (mm)

Aktywne filtry

Umywalka dla niepełnosprawnych

Umywalka to miejsce, w którym każdego dnia wykonujemy mnóstwo czynności – myjemy ręce, zęby, płuczemy twarz, czy golimy się. Gdy spędzamy przy niej dużo czasu powinniśmy zadbać o to, aby wygoda i komfort użytkowania był na wysokim poziomie. Przemyślane i praktyczne wyposażenie strefy umywalki dla osób starszych lub niepełnosprawnych to rzecz bardzo istotna dla codziennej higieny, nie mniej ważna niż strefa WC czy prysznica.

Dla osoby poruszającej się na wózku lub mającej problemy z utrzymaniem równowagi tradycyjna umywalka z szafką jest zazwyczaj niepraktyczna. Wystarczy jednak zastosować kilka dodatków i dobrać odpowiednią umywalkę dla osoby niepełnosprawnej, aby korzystanie z niej było znacznie łatwiejsze.

Umywalka dla niepełnosprawnych – dla pełnej swobody higieny

Problemy z utrzymaniem równowagi oraz ogólne osłabienie organizmu sprawia, że najwygodniejszą i najprzyjemniejszą pozycją do korzystania z umywalki dla osób starszych jest pozycja siedząca. Umywalka dla niepełnosprawnych lub seniorów powinna, więc być odpowiednio wyprofilowana. Dzięki temu możliwe będzie korzystanie z umywalki siedząc na krześle łazienkowym lub wózku. Szerokość umywalki dla osoby niepełnosprawnej powinna odpowiadać indywidualnym potrzebom i umożliwiać oparcie przedramion. Nie należy zapominać o odpowiednim syfonie, który pozwoli usiąść możliwie jak najbliżej umywalki i nie będzie stanowił przeszkody dla nóg użytkownika.

Baterie łokciowe – baterie umywalkowe bez barier

Bateria umywalkowa dla niepełnosprawnych lub seniorów powinna posiadać dłuższą wylewkę ułatwiającą jej obsługę w pozycji siedzącej. Szczególnie polecane są tzw. baterie lekarskie, spotykane również jako baterie medyczne lub baterie łokciowe. Przedłużone uchwyty sprawiają, że regulacja temperatury i ciśnienia wody jest jeszcze prostsza. Warto zwrócić również uwagę na baterie sensoryczne, które reagują na obecność dłoni użytkownika.

Syfony umywalkowe dla niepełnosprawnych

Do umywalki dla osoby niepełnosprawnej najbardziej rekomendowanymi syfonami są modele montowane podtynkowo, aby w jak najmniejszym stopniu ograniczać ilość przestrzeni pod umywalką, w której musi znaleźć się miejsce na nogi użytkownika. Jeżeli jednak nie ma możliwości montażu podtynkowego, istnieje możliwość zakupu specjalnego, teleskopowego syfonu z możliwością regulacji.

Uchwyty umywalkowe – niezbędne wyposażenie strefy umywalkowe

Uchwyty i poręcze umywalkowe ułatwiają korzystanie z umywalki przede wszystkim osobom niepełnosprawnym poruszającym się na wózku, ale nie tylko. Także dla osób starszych mogą one być nieocenionym wsparciem podczas codziennych czynności pielęgnacyjnych zapewniając stabilność i bezpieczeństwo. Uchwyty umywalkowe występują w wielu różnych wariantach, dlatego zapraszamy do zasięgnięcia porady w kwestii ich doboru. Co ważne, w warunkach domowej łazienki wybór uchwytów i ich umiejscowienie jest w zasadzie dowolne. Kluczowym czynnikiem decyzyjnym w tym przypadku jest maksymalny komfort, wygoda i bezpieczeństwo domowników.

Umywalka dla niepełnosprawnych

Z pozoru nieproblematyczna, tradycyjna umywalka z szafką pod spodem stanowi niemałą barierę dla osób, które z powodu kontuzji, obniżonej sprawności fizycznej lub niepełnosprawności preferują korzystanie z niej w pozycji siedzącej. Tymczasem z umywalki korzystamy wielokrotnie w ciągu dnia wykonując podstawowe, lecz bardzo ważne czynności higieniczne. Z tego powodu strefa umywalkowa przystosowana do potrzeb tych osób jest równie ważna, co strefa prysznica czy WC i stanowi ważny element wyposażenia łazienki dla osoby niepełnosprawnej. Umywalka dla osób korzystających z niej na siedząco powinna być odpowiednio zaprojektowana, aby mogła sprostać ich wymaganiom i zapewnić komfortową, bezpieczną higienę.

Umywalka do łazienki bez barier – kluczowe cechy

Umywalka dla niepełnosprawnych posiada specjalnie profilowany kształt, po czym możemy ją poznać. Jego zadaniem jest ułatwienie korzystania z niej osobom poruszającym się na wózku lub siedzącym na krześle łazienkowym. Praktyczną umywalkę dla osoby niepełnosprawnej poznać można po wklęsłym kształcie przedniej krawędzi. Jednak sama umywalka to nie wszystko, aby korzystanie z niej było wygodne niezależnie od stopnia sprawności – ważne są również dodatki oraz odpowiedni montaż. Dodatkowym praktycznym elementem umywalki dla osób niepełnosprawnych są specjalnie przygotowane miejsca do oparcia łokci lub przedramion. Sama umywalka dla niepełnosprawnych nie obędzie się bez zastosowania specjalnego syfonu, dzięki któremu pod umywalką znajdzie się miejsce na nogi.

Jak zamontować umywalkę dla osoby niepełnosprawnej?

Zaleca się, aby górna krawędź umywalki znajdowała się maksymalnie na wysokości 80cm od podłogi. Taka wysokość zapewnia możliwość komfortowego korzystania z niej, a także odpowiednią przestrzeń na nogi. W zależności od indywidualnych potrzeb, w domu lub w mieszkaniu może ona zostać zamontowana niżej lub wyżej. Ważne jest, aby dolna krawędź umywalki znajdowała się około 67-70cm nad ziemią (nad nogami użytkownika). Aby pod umywalką dla osoby niepełnosprawnej uzyskać maksymalną ilość wolnej przestrzeni na nogi, należy zastosować syfon podtynkowy lub teleskopowy.

W przypadku montażu umywalki w narożniku łazienki należy pamiętać, aby znajdowała się ona w odległości 20-30cm od rogu łazienki.

W pobliżu umywalki powinny znajdować się uchwyty i poręcze, które ułatwią korzystanie z niej nie tylko osobom niepełnosprawnym, ale także tym, które borykają się z obniżoną stabilnością i sprawnością ruchową.

Umywalki dla niepełnosprawnych z uchwytami

Wśród dostępnych umywalek znaleźć można również modele zintegrowane z uchwytami, dzięki którym można uniknąć montowania dodatkowych uchwytów naściennych. Takie rozwiązanie jest nie tylko praktyczne, ale i niezwykle estetyczne – dodaje strefie umywalkowej nowoczesnego i minimalistycznego wyglądu. Uchwyty w umywalce mogą także pełnić rolę wieszaka na ręcznik. Szeroki blat umywalki dla osoby niepełnosprawnej pozwala czuć się swobodnie i korzystać z niej bez ograniczeń.