Wanny

Wanny z drzwiami – wygodna kąpiel niezależnie od wieku.

Wanna otwierana to produkt cieszący się coraz większą popularnością. Rosnąca świadomość pozwala patrzeć w przyszłość i przewidywać wynikające z niej potrzeby, także w zakresie dostosowania łazienki do niższej sprawności ruchowej. Dla większości osób klasyczna wanna wraz z wiekiem staje się niepraktyczna, a czasami nawet niebezpieczna. Osoby, które nie chcą rezygnować z możliwości kąpieli, także z wykorzystaniem solanek czy ziół, coraz częściej wymieniają stare wanny na wanny z drzwiami.

 

Wanna z drzwiami czy niska wanna dla seniora – co wybrać?

 

Mogłoby się wydawać, że wystarczy, aby wanna była znacznie niższa od tradycyjnej i posiadała siedzisko. Teoretycznie wchodzenie do niej jest znacznie prostsze, a do tego na czas kąpieli można wygodnie usiąść. Jednak w praktyce takie wanny są znacznie płytsze, a siedzisko jest osadzone bardzo nisko, co powoduje trudności ze wstawaniem. Do tego znacznie łatwiej zachlapać łazienkę. Taka wanna rozwiązuje tylko część problemu. W przypadku wanien z drzwiami ułatwione jest nie tylko wchodzenie i wychodzenie, ale także kąpiel w pozycji siedzącej. Na poprawę bezpieczeństwa ma wpływ także antypoślizgowe dno wanny. 

 

Wanna z siedziskiem czy bez – jaką wannę z drzwiczkami wybrać?

 

Wybór wanny z drzwiami powinien być przemyślaną decyzją, ponieważ jest to inwestycja na wiele lat. W takim przypadku cena nie powinna być kluczowym kryterium wyboru, ponieważ wybrana wanna musi być przede wszystkim praktyczna i adekwatna do potrzeb użytkownika.

Model najbardziej uniwersalny to wanna otwierana typu leżącego, do której w każdej chwili można włożyć dodatkowe siedzisko, ławeczkę lub taboret. Dodatkowo można urządzić w niej kabinę prysznicową, montując parawan nawannowy. Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w domach wielopokoleniowych. 

Seniorzy i osoby o zmniejszonej sprawności ruchowej, szczególnie po operacjach stawów biodrowych lub kolanowych, znacznie lepiej będą czuły się w wannie z siedziskiem. Odpowiednia wysokość siedziska (około 45cm) pozwala wygodnie i bezpiecznie wstawać po skończonej kąpieli. Najwyższa jakość wykonania pozwala także na korzystanie z kąpieli uzdrowiskowych w zaciszu domowej łazienki.

 

Wybieram wannę dla seniora – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Patrz na detale i myśl o przyszłości – pomoże Ci w tym także fachowe doradztwo sprzedawcy. Zwróć uwagę na takie szczegóły jak antypoślizgowa powierzchnia dna, szerokość drzwi, wysokość siedziska oraz czy wanna jest kompletna. Warto poprosić o poradę i przemyśleć wybór konkretnego modelu. 

Wanna dla seniora powinna być przede wszystkim źródłem satysfakcji i spokoju, dlatego tak ważna jest jej trwałość i niezawodność. Ta jest możliwa do uzyskania dzięki zastosowaniu solidnych, bezpiecznych materiałów, jak np. tworzywa GFK. Warto zwrócić uwagę na to, czy wanna z drzwiami jest atestowana, aby mieć pewność, że jest ona bezpieczna dla zdrowia. W najlepszych wannach można korzystać z kąpieli solankowych czy nawet borowinowych. Kolejnym ważnym kryterium wyboru jest czas trwania gwarancji. Warto znaleźć opinie dotyczące wanien z drzwiami danego producenta i zapoznać się z jego rekomendacjami.